Przedwczesna menopauza – czy można ją zatrzymać?

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety nazywany także klimakterium. Zazwyczaj rozpoczyna się w okolicy 45-55 roku życia, całkowicie zatrzymując kobiecą płodność. Zdarzają się jednak przypadki zbyt wczesnego rozpoczęcia się menopauzy, jeszcze w okresie, w którym kobieta powinna być w pełni czasu prokreacji. Przedwczesne przekwitanie może zdarzyć się u kobiety w wieku 20 lub 30 lat i nie można go bagatelizować, bowiem może na zawsze zamknąć drogę do macierzyństwa.

Czym jest przedwczesna menopauza?

Menopauza w „normalnych” warunkach pojawia się w okolicy 45-55 roku życia i jest nieuchronnym etapem w życiu każdej kobiety. Jest to czas, w którym rozpoczyna się koniec damskiej płodności – menstruacja zaczyna pojawiać się nieregularnie, aż w końcu zanika. U kobiet zmniejsza się produkcja hormonów płciowych, przez co komórki jajowe przestają być uwalniane, dlatego też naturalna płodność się kończy. Oczywiście nie jest to proces natychmiastowy – przyjmuje się, że płodność kończy się w 12 miesięcy po ostatniej menstruacji w czasie klimakterium i dopiero wówczas można zaprzestać stosowania antykoncepcji. U niektórych kobiet menstruacja rozpoczyna się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat za wcześnie – na szczęście są to stosunkowo rzadkie przypadki. Szacuje się, że przedwczesna menopauza dotyka 1 kobietę na 100 przed 40 rokiem życia oraz 1 kobietę na 1000 przed 30 rokiem życia. W niezwykle rzadkich przypadkach menopauza może zdarzać się nawet w okolicy 18 roku życia.

Jakie są przyczyny przedwczesnej menopauzy?

Menopauza pojawiająca się zbyt wcześniej jest przedmiotem badań lekarzy z całego świata. Udało się wyodrębnić pewne czynniki sprzyjające pojawieniu się tego zaburzenia, jednak nie jest znana bezpośrednia przyczyna przedwczesnego klimakterium. Prawdopodobnie czas nadejścia menopauzy jest uwarunkowany genetycznie, dlatego też ryzyko przedwczesnego przekwitania dotyczy kobiet, u których podobny problem pojawiał się u matki czy u babci. Zjawisko może pojawiać się w wyniku przebytych przez kobietę zabiegów chirurgicznych, urazów czy na skutek przyjmowanych leków. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnej menopauzy towarzyszy kobietom chorującym na chorobę Addisona, Hashimoto, celiakię, niedokrwistość złośliwą czy toczeń rumieniowaty. Przedwczesne przekwitanie można powiązać także z paleniem papierosów i stosowaniem nieodpowiedniej diety opartej na mocno przetworzonych produktach. Kobieta powinna zwracać uwagę na objawy, które mogą sugerować wkroczenie w czas menopauzy – mogą to być uderzenia gorąca, stany depresyjne, obniżenie poziomu nastroju, wzrost wagi, zaburzenia miesiączkowania lub zanik miesiączki. Niestety, wiele młodych kobiet nie wiąże takich objawów z klimakterium, zbyt późno decydując się na wizytę u ginekologa.

Czy przedwczesną menopauzę można zahamować?

Kobiety w wieku 20-30 lat zazwyczaj dopiero myślą o zakładaniu rodziny – przedwczesna menopauza może całkowicie przekreślić te plany. Do zdiagnozowania menopauzy niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań diagnostycznych (określenie poziomu hormonów płciowych, FSH, USG, badanie cytologiczne). Jeśli diagnoza się potwierdzi, lekarz powinien wdrożyć odpowiednie leczenie, które zależy od tego, czy kobieta chce jeszcze urodzić dziecko. Zazwyczaj stosuje się terapię hormonalną, dzięki której udaje się nie dopuścić do wygaśnięcia pracy jajników, a komórki jajowe są nadal uwalniane każdego miesiąca. Nigdy jednak nie wiadomo, na jak długo uda się zahamować menopauzę – jeśli więc kobieta myśli o powiększeniu rodziny, powinna zdecydować się na ciążę jak najszybciej. Zdarza się, że po pewnym czasie stosowania progesteronu i estrogenu jajniki samoistnie wznawiają prawidłową pracę – wówczas lekarz zaleca przeprowadzanie kontrolnych badań, które pozwolą na wczesne wykrycie rozpoczęcia się klimakterium. Przedwczesna menopauza, o ile zostanie wykryta wcześnie wcale nie wyklucza szansy na macierzyństwo – ważne jest jednak wychwycenie objawów, które mogą świadczyć o rozpoczęciu się przedwczesnego przekwitania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *